Logo Obozu Naukowego

Anatomia i fizjologia II

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Anatomia i fizjologia II

Jak działa człowiek? Warsztaty z podstaw histologii oraz anatomii i fizjologii układu pokarmowego i wydalniczego człowieka.  

UWAGA! Jest to nowy warsztat z nowymi zagadnieniami niedostępnymi na warsztacie Anatomia i fizjologia I. Do uczestnictwa nie jest wymagany wcześniejszy udział w warsztacie Anatomia i fizjologia I.

Hipokrates twierdził, że chirurgia "leczy rany i zadaje rany, aby leczyć". By zostać chirurgiem i wykonać pierwsze samodzielne nacięcie potrzeba wielu lat ciężkiej pracy i ćwiczeń praktycznych. W trakcie warsztatu poza zdobywaniem wiedzy z anatomii i fizjologii człowieka, będziecie mieli okazję wykonać swoje pierwsze ruchy skalpelem nieco wcześniej niż chirurdzy.

Podczas warsztatu poruszymy również kwestie związane z trawieniem i wchłanianiem pokarmu, odruchami pokarmowymi, regulacją głodu i sytości, chorobami układów pokarmowego i wydalniczego oraz w sposób praktyczny przetestujemy niektóre odruchy pokarmowe i parametry fizjologiczne organizmu.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat kierowany jest do wszystkich osób które:

  • interesują się szeroko pojętą biologią, anatomią i fizjologią człowieka,
  • lubią uczyć się w sposób praktyczny i ze zrozumieniem,
  • chłoną ciekawostki po których trzeba kilku chwil żeby się pozbierać,
  • są zainteresowane studiami na kierunkach medycznych,
  • chcą dowiedzieć się jak wyglądają studia akademickie i świat medycyny.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Uczestnicy warsztatu:

  • zapoznają się z budową i fizjologią układu pokarmowego oraz wydalniczego, a także podstawami histologii,
  • będą w stanie w pełni świadomie opisać wnętrze jamy brzusznej, zasady funkcjonowania mechanizmów trawienia i wchłaniania, a także pracy nerek oraz podstawowe choroby związane z układem trawiennym i wydalniczym,
  • poznają zasady działania i praktyczne aspekty korzystania z mikroskopu świetlnego, będą także mieli okazję do skonstruowania własnego preparatu histologicznego,
  • dzięki ćwiczeniom praktycznym a także eksperymentom skutecznie zapamiętają omawiany materiał, co przyda się w takcie różnego rodzaju sprawdzianów wiedzy,
  • będą mieli możliwość zapoznania się z technicznym aspektem studiów akademickich na kierunkach: lekarski oraz dietetyka,
  • zaspokoją swoją ciekawość na kilka sposobów i rozbudzą ją na zupełnie nowym poziomie.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Anatomia układu pokarmowego

Czy człowiek może mieć dwie śledziony lub dwie trzustki? Gdzie właściwie jest ta dwunastnica? Po co mi pęcherzyk żółciowy? Czy jedna nerka może znajdować się po obu stronach ciała jednocześnie? Które narządy da się przeszczepić a których nie? Już pierwszego dnia przekonacie się, że odpowiedzi na niektóre z tych pytań mogą zaskoczyć, ale wszystko po kolei. Cały dzień poświęcimy anatomii układu pokarmowego i człowieka.

Dzień drugi

Fizjologia układu pokarmowego

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego robicie się głodni? Jak to jest, że głód może ustać albo jak powstaje dźwięk burczenia w brzuchu? Odpowiedzi na te pytania mają znaczenie kliniczne, które połączone z wiedzą o trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych dają podstawy do zrozumienia motoryki przewodu pokarmowego i mechanizmów, które go regulują.

Dzień trzeci

Anatomia i czynność nerek

Trzeciego dnia w praktyce zapoznamy się z anatomią i fizjologią nerki. Poznamy również budowę pozostałych części układu moczowego oraz omówimy fizjologię pracy nerki. Zapoznamy się także z prawidłowymi parametrami moczu i odniesiemy się do różnych chorób układu moczowego.

Dzień czwarty

Układ wydalniczy człowieka jako funkcjonalna całość

Układ wydalniczy to nie tylko nerki i pęcherz moczowy. Czwartego dnia przyjrzymy się pozostałym mechanizmom wydalania, a także omówimy podstawowe dysfunkcje układu wydalniczego człowieka. Przekonamy się doświadczalnie, jakie są rzeczywiste skutki działania tego układu i jak ważne są dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Dzień piąty

Histologia od kuchni

Nauka mikroskopowania to okazja do powtórzenia informacji nie tylko z biologii, ale także fizyki. Wstęp do histologii obejmie informacje z zakresu tkanek zwierzęcych i roślinnych, oraz ciekawe przypadki patomorfologiczne tych tkanek. Nauczycie się, jak poprawnie obsługiwać mikroskop świetlny i konstruować preparaty mikroskopowe. Na koniec zajęć odbędzie się podsumowanie warsztatu oraz rozdanie dyplomów.


Człowiek jest tym, co je.

Ludwig Feuerbach