Logo Obozu Naukowego

Architektura

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Architektura

Architektura bez granic, czyli drapacze chmur oraz domy mieszkalne

W życiu codziennym otaczamy się przedmiotami i architekturą. Czasem postrzegamy otoczenie jako miłe i ładne, dzięki czemu mamy ochotę w nim przebywać, a czasami czujemy się źle i mamy ochotę uciec w inne miejsce. Dlaczego tak się dzieje i jaki wpływ ma na nas sztuka i piękno? Co i jak zrobić, aby to piękno pielęgnować, rozwijać i tworzyć?

Na warsztatach poznasz metody pracy projektanta. Dowiesz się jak nawet niewielką iskrę talentu wykorzystać, by stworzyć ładną formę. Warsztaty te mają na celu głównie pobudzenie kreatywności poprzez luźną zabawę materią. Nauczymy się też podstaw rysunku oraz malarstwa akwarelą, a także rzeźby i fotografii.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Jeżeli jesteś osobą, która wie co to wrażliwość na otaczające piękno, potrafisz rozbudzić w sobie pasję tworzenia i lubisz zadania manualne, to z pewnością się tu odnajdziesz. A może pasjonuje Cię rysunek czy malarstwo, chciałbyś się rozwijać w tym kierunku, ale nigdy nie myślałeś o tym jak połączyć to ze swoją przyszłością zawodową? Pokażę Ci jak pasjonujący jest zawód projektanta i w jak wielu dziedzinach można wykorzystać potencjał artystyczny. Przekonasz się także ile przyjemności może sprawić tworzenie czegoś, co jeszcze nie istnieje, a zrodzi się dopiero w Twojej głowie. I jaką frajdę będziesz miał, gdy zobaczysz efekt tego, co sam wymyśliłeś! 

Szczególnie zapraszam osoby, które myślą w przyszłości o takich kierunkach studiów jak: architektura, architektura wnętrz, design, wzornictwo przemysłowe, projektowanie, grafika, rzeźba, art&design, badania artystyczne, projektowanie mebli, ubioru, scenografia, ceramika, visual arts itp.

Głównym wymaganiem jest cierpliwość i umiejętność skupienia się na detalach. Będziemy budować makiety wymagające sporego skupienia. Te dwie umiejętności już składają się na powszechnie znany „talent”, który możesz w sobie dopiero odkryć. Nie musisz być mistrzem rysunku, jeżeli nigdy nie miałeś w ręku pędzla, to także nie szkodzi - wszystko Ci pokażę. Najważniejsze byś umiał odnaleźć w sobie radość tworzenia!

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Zabierz ze sobą notes i długopis, natomiast sprzęt i materiały na zajęcia praktyczne zostaną zapewnione przez nas. Jeżeli jednak posiadasz ulubione materiały plastyczne, z którymi nie lubisz się rozstawać, na pewno przydadzą się na warsztatach.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Głównym celem tego warsztatu jest poznanie świata sztuki i projektowania poprzez zabawę. Zadania są tak skonstruowane, aby wykonywanie ich odprężało i jednocześnie pobudzało kreatywność.

Uczestnicy zajęć:

  • rozwiną wyobraźnię przestrzenną,
  • dowiedzą się jak pobudzić kreatywność i stworzyć nową formę dzięki inspiracji z natury,
  • nauczą się podstaw rysunku i malarstwa,
  • nauczą się tworzenia makiet, rzutowania i rysunków technicznych,
  • poznają podstawy z dziedziny architektury współczesnej,
  • poznają podstawy tworzenia designerskiej formy,
  • dowiedzą się jak wykonać rysunek architektoniczny w perspektywie,
  • poznają podstawy fotografii produktowej.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Świat architektury

Tego dnia poznacie najpiękniejsze bryły architektury współczesnej. Dowiecie się jak wygląda praca projektanta oraz jak napotkane problemy mogą sprawić, że koncepcja rozwinie się ostatecznie lepiej! Opowiem Wam, jak za pomocą skojarzeń stworzyć ciekawą bryłę, zabawimy się też w tzw. burzę mózgów, w której, sami się przekonacie, że nie ma złych skojarzeń. Będziecie mieli okazję zaprojektować własny budynek inspirując się rozmaitymi kształtami. Przeanalizujemy bryły drapaczy chmur, wspólnie zastanowimy się nad ich konstrukcją oraz designem. Waszym zadaniem będzie projekt wieżowca lub własnego domu jednorodzinnego.

Dzień drugi i trzeci

Makietowanie

Czas na rozwój koncepcji. Po wcześniejszym naszkicowaniu bryły, przyszła pora na prawdziwe projektowanie. To nie lada wyzwanie. Budynek trzeba będzie narysować w rzutach i odpowiedniej skali. Dowiecie się jakie standardowe wymiary mają drzwi i okna. Zastanowimy się wspólnie nad rozmieszczeniem pomieszczeń w domu, a w wieżowcu części usługowej, biurowej i mieszkalnej, a być może także turystycznej. 

Po narysowaniu rzutów w skali, przejdziemy do makietowania. Wykonacie model z tektury, drewnianych patyczków i plastikowej szyby. A gdy zestawimy budynki ze sobą, to zaprojektujemy układ ulic i przedyskutujemy rozwiązania urbanistyczne.

Dzień czwarty

Rysunek w perspektywie

Tego dnia od rana będziecie mieli jeszcze czas na dokończenie swoich makiet oraz zadbanie o detale by były one jeszcze fajniejsze. Następnie wykonamy artystyczne zdjęcia stworzonego przez Was miasta. Tego dnia nauczycie się podstawowych zasad rysunku architektonicznego i narysujecie swój budynek w perspektywie za pomocą specjalnych podkładek z gumką. Będziemy także malować akwarelami.

Dzień piąty

Być projektantem

Tego dnia podsumujemy nasze działania projektowe. Poznamy podstawy konstrukcji mebli i aranżacji wnętrz. Zaaranżujecie też na oddzielnej makiecie wybrany lokal z waszego wieżowca. Dla chętnych ustawimy martwą naturę. Na tych warsztatach będziecie mieli okazję rozwinąć się także artystycznie. Poznamy podstawy rysunku i malarstwa.


Idea jest zbawieniem dzięki wyobraźni.

Frank Lloyd Wright