Logo Obozu Naukowego

Architektura

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Architektura

Od tradycji po współczesność

W życiu codziennym otaczamy się przedmiotami i architekturą. Czasem postrzegamy otoczenie jako miłe i ładne, dzięki czemu mamy ochotę w nim przebywać, a czasami czujemy się źle i mamy ochotę uciec w inne miejsce. Dlaczego tak się dzieje i jaki wpływ ma na nas sztuka i piękno? Co i jak zrobić, aby to piękno pielęgnować, rozwijać i tworzyć?

Na warsztatach poznasz metody pracy projektanta. Dowiesz się jak nawet niewielką iskrę talentu wykorzystać, by stworzyć ładną formę. Warsztaty te mają na celu głównie pobudzenie kreatywności poprzez luźną zabawę materią. Nauczymy się też podstaw rysunku oraz fotografii.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Jeżeli jesteś licealistą, który wie co to wrażliwość na otaczające piękno, potrafisz rozbudzić w sobie pasję tworzenia i lubisz zadania manualne, to z pewnością się tu odnajdziesz. A może pasjonuje Cię rysunek czy malarstwo, chciałbyś się rozwijać w tym kierunku, ale nigdy nie myślałeś o tym jak połączyć to ze swoją przyszłością zawodową? Pokażę Ci jak pasjonujący jest zawód projektanta i w jak wielu dziedzinach można wykorzystać potencjał artystyczny. Przekonasz się także, ile przyjemności może sprawić tworzenie czegoś, co jeszcze nie istnieje, a zrodzi się dopiero w Twojej głowie. I jaką frajdę będziesz miał, gdy zobaczysz efekt tego, co sam wymyśliłeś! 

Szczególnie zapraszam zainteresowanych takimi kierunkami studiów jak: architektura, architektura wnętrz, design, wzornictwo przemysłowe, projektowanie, grafika, rzeźba, art&design, badania artystyczne, projektowanie mebli, ubioru, scenografia, ceramika, visual arts itp.

Głównym wymaganiem jest cierpliwość i umiejętność skupienia się na detalach. Będziemy budować makiety wymagające sporego skupienia. Te dwie umiejętności już składają się na powszechnie znany „talent”, który możesz w sobie dopiero odkryć. Najważniejsze byś umiał odnaleźć w sobie radość tworzenia!

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Zabierz ze sobą notes i długopis, natomiast sprzęt i materiały na zajęcia praktyczne zostaną zapewnione przez nas. Jeżeli jednak posiadasz ulubione materiały plastyczne, z którymi nie lubisz się rozstawać, na pewno przydadzą się na warsztatach.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Głównym celem tego warsztatu jest poznanie świata sztuki i projektowania poprzez zabawę. Zadania są tak skonstruowane, aby wykonywanie ich odprężało i jednocześnie pobudzało kreatywność.

Uczestnicy zajęć:

  • rozwiną wyobraźnię przestrzenną,
  • dowiedzą się jak pobudzić kreatywność i stworzyć nową formę dzięki inspiracji z natury,
  • nauczą się tworzenia makiet, rzutowania i rysunków technicznych,
  • poznają podstawy z dziedziny architektury współczesnej,
  • poznają podstawy tworzenia designerskiej formy,
  • dowiedzą się jak wykonać rysunek architektoniczny w perspektywie,
  • poznają podstawy fotografii produktowej.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Świat architektury

Tego dnia omówimy w skrócie historię architektury. Poznacie charakterystyczne elementy konstrukcyjne budynków, ich nazwy oraz funkcje. Omówimy plany i detale architektury gotyckiej, a następnie każdy z Was zaprojektuje witraż lub rozetę, które osadzimy w jednej wspólnej bryle. Zbudujemy z kartonu makietę katedry gotyckiej. Sami stworzymy do niej plan, założymy wysokość pinakli i iglicy oraz wielkość budynku.

Dzień drugi

Makietowanie

Od rana dokończymy nasze witraże, a następnie przejdziemy do makietowania katedry z tektury.

Dzień trzeci

Drapacze chmur 

Przeanalizujemy bryły drapaczy chmur, wspólnie zastanowimy się nad ich konstrukcją oraz designem. Waszym zadaniem będzie zaprojektowanie wieżowca. Opowiem Wam, jak za pomocą skojarzeń stworzyć ciekawą bryłę, zabawimy się też w tzw. burzę mózgów, w której, sami się przekonacie, że nie ma złych skojarzeń. Będziecie mieli okazję zaprojektować własny budynek inspirując się rozmaitymi kształtami. Zobaczymy, komu uda się zbudować najwyższy, stabilny drapacz chmur.

Dzień czwarty

Makietowanie

Czas na rozwój koncepcji. Po wcześniejszym naszkicowaniu bryły, przyszła pora na prawdziwe projektowanie. To nie lada wyzwanie. Wieżowiec trzeba będzie narysować w rzutach i odpowiedniej skali. Dowiecie się jakie standardowe wymiary mają drzwi i okna. Zastanowimy się wspólnie nad rozmieszczeniem w budynku części usługowej, biurowej i mieszkalnej, a być może także turystycznej. Po narysowaniu rzutów w skali, przejdziemy do makietowania. Wykonacie model z tektury, drewnianych patyczków i plastikowej szyby. 

Dzień piąty

Urbanistyka i fotografia produktowa

Makietowanie, to pracochłonny proces, dlatego ostatniego dnia będziemy dopracowywać Wasze makiety. A gdy będą gotowe, zestawimy wieżowce ze sobą, zaprojektujemy układ ulic i przedyskutujemy rozwiązania urbanistyczne. Na koniec sfotografujemy nasze miasto. Tego dnia urządzimy też wernisaż, aby pozostali uczestnicy obozu, mogli podziwiać Wasze dzieła.


Jako architekt tworzysz w teraźniejszości, mając świadomość przeszłości i w perspektywie przyszłości, która jest właściwie nieznana.

Norman Foster