Logo Obozu Naukowego

Chemia dla każdego

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

WARSZTAT ODWOŁANY

Chemia dla każdego

Wiedza o procesach i zjawiskach fizyczno-chemicznych dookoła nas w przystępnej formie dla każdego

„Chemia jest w tym” czy „Chemia jest wszędzie” – na pewno usłyszałeś/aś to stwierdzenie chociaż raz w swoim życiu. Powiem Ci, że to prawda – chemia serio jest wszędzie. 

Chemia dla każdego – to warsztat doświadczalny połączony z częścią wykładową i dyskusjami. Poruszymy wiele na pierwszy rzut oka banalnych spraw, które wydają się dla nas oczywiste, ale czy zadaliście sobie chociaż raz pytanie „Dlaczego? Po co to dodaję”. 

Poza mieszaniem, czyli w żargonie chemicznym syntezami będziemy też analizować skład wielu substancji, aby dowieść ich właściwości w prostych, podstawowych reakcjach charakterystycznych dla danej grupy substancji. 

Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z wieloma wybranymi substancjami chemicznymi i procesami fizykochemicznymi, czyli zasadami, które żądzą światem dookoła nas.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat przygotowany jest dla osób ciekawych świata, ale słysząc słowo „chemia” „fizyka” zaczynają kręcić nosem 😉 Wiedza podawana będzie w sposób przystępny dla każdego, bardzo prosty i obrazowy. 

Za to chemicy, którzy właśnie się zniechęcili – spokojnie! Osoby interesujące się chemią też znajdą coś dla siebie w licznych wstawkach i ciekawostkach rozszerzających przedstawioną wiedzę o aspekty chemiczne.

Mile widziana podstawowa wiedza z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych, ale nie jest to wymagane. Poruszane będą kwestię barwników, tworzyw sztucznych/polimerów, kosmetyków, kuchni i pogody.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie będziesz miał znakomitą okazję, aby:

  • zrozumieć zjawiska, które zachodzą dookoła nas,
  • poszerzyć wiedzę z zakresu wielu często spotykanych dookoła nas substancji chemicznych,
  • wykonać doświadczenia, które pomogą Ci zrozumieć wiele zjawisk otaczającego nas świata,
  • utrwalić wiedzę teoretyczną, a także uzupełnić braki w niektórych poruszanych zagadnieniach.

Chętne osoby będą mogły rozszerzyć wiedzę chemiczną dzięki materiałom dodatkowym.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Fizyka i podstawowe prawa rządzące makroświatem

Pierwszego dnia uzupełnimy podstawy, które będziemy potem wykorzystywać przez cały obóz. Poznamy pojęcia takie jak jednostki, właściwości fizyczne, odpowiednie nazwy procesów które się odbywają jak np. zamiast spalania - gwałtowne utlenianie czy sublimacja 😉. Wprowadzona zostanie również podstawa systematyki chemicznej takiej jak nazewnictwo, stopnie utlenienia, grupy związków. 

Dzień drugi

Kosmetyki

Drugi dzień naszych warsztatów wbrew pozorom to nie dzień skierowany tylko dla Pań – skórę, która się starzeje, która reaguje na różne bodźce, czy karnację, każdy jakąś posiada i wpływa to na jego codzienne życie, czy tego chce czy nie. Warto zrozumieć, dlaczego coś się dzieje i nie dać się omamić np. reklamami cudownych kosmetyków. Zaserwowana zostanie wybrana wiedza biologiczna, a także jak można by to określić „chemia kosmetyczna” czy „chemia leków”.

Dzień trzeci

Kuchnia i kuchnia molekularna w pigułce

Czemu ciasto na naleśniki musi postać 30 minut? Czemu pani Gessler nie lubi zagęszczania mąką? Ogórki kiszone czy w occie? Na te i wiele innych filozoficznych pytań, które zadajemy sobie w kuchni, postaramy się znaleźć odpowiedź. Przekonam was, że kuchnia to wielkie laboratorium chemiczne i to co tam się dzieje to też chemia.

Dzień czwarty

Chemia budowlana i przemysłowa

Przedostatniego dnia będziesz miał/a możliwość po raz kolejny poznać substancje i procesy od podszewki. Tym razem bierzemy na warsztat m.in. materiały budowlane takie jak cement, pianki, tworzywa sztuczne wykorzystywane w przemyśle.  Ale także zajmiemy się analizą – rozbierzemy farbę na czynniki pierwsze, gips, czy różne spoiwa a przy okazji zrobimy nasze wersje. Nie tylko dla majsterkowiczów! Po tym dniu na pewno będziesz w stanie naprawić nieszczelne okno dzięki diagnozie opartej o wiedzę zdobytą tego dnia, czy wybrać klej, aby naprawić zepsutą figurkę i wykonać wiele innych czynności praktycznych.

Dzień piąty

Coś co wszyscy lubią – wybuchy, płomienie, czyli reakcje utleniania

Postaramy się zrozumieć istotę reakcji utleniania i oczywiście poprzeć teorię praktyką, na miarę możliwości naszego laboratorium. Będziemy kontrolować i przeprowadzać procesy spalania w różnych temperaturach, stanach skupienia, z dodatkami i bez. Wytworzymy magiczny biały proszek, który wędrowni handlarze w czasach waszych rodziców czy dziadków oferowali jako „cudowny dodatek do węgla poprawiający spalanie”. Zrozumiesz istotę utleniacza (powietrza) i reduktora (paliwa). Zrobimy bilans energetyczny i zastanowimy się nad wieloma ekologicznymi aspektami procesów wykorzystywanych do produkcji energii i nie tylko.


Życie to tylko chemia, w istocie mały przykład chemii na pojedynczej planecie świata.

Arthur Kornberg biochemik amerykański, noblista 1918 – 2007