Logo Obozu Naukowego

Dietetyka kliniczna i stosowana

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

WARSZTAT ODWOŁANY

Dietetyka kliniczna i stosowana

Warsztaty z zakresu dietetyki klinicznej, leczenia żywieniowego i dietoprofilaktyki

Chcesz się dowiedzieć co oznaczają skróty BMI, PEG, WHR? Interesują Cię aspekty zdrowego żywienia, ale chcesz pogłębić wiedzę o dietetykę, która utrzymuje ludzi przy życiu? Ten warsztat jest dla Ciebie. Podczas warsztatu przejdziemy przez najważniejsze odkrycia młodej nauki, jaką jest dietetyka, wgłębimy się w tematy dotyczące prozdrowotnych diet, obalimy parę mitów żywieniowych, wczujemy się w pracę dietetyków, a nawet dowiesz się czy można żywić człowieka prosto do serca. 

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat jest przygotowany dla licealistów zainteresowanych prawidłowym żywieniem i tajnikami dietetyki oraz pasjonatów profilaktyki zdrowotnej. Jeżeli zastanawiasz się, czy dietetyka czy inne okołomedyczne kierunki są dla Ciebie, z pewnością ten warsztat pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy dotyczącej dietetyki i żywienia klinicznego oraz zwiększenie świadomości wpływu diety na zdrowie. Każdy uczestnik warsztatów zdobędzie wiedzę i umiejętności, które pozwolą na świadome podejmowanie decyzji żywieniowych. Oprócz aspektów dietetycznych warsztaty mają na celu zachęcenie do odkrywania świata, w tym świata nauki oraz będą inspiracją do podejmowania odważnych działań w przyszłości. 

Korzyści dla uczestników warsztatów:

  • zdobycie wiedzy dotyczącej prawidłowego żywienia i dietoprofilaktyki,
  • zdobycie umiejętności oceny stanu odżywienia, planowania diet,
  • zwiększenie świadomości istnienia relacji między stylem życia a zdrowiem,
  • uświadomienie, jak szeroką nauką jest dietetyka, zapoznanie z podstawami dietetyki klinicznej i leczenia żywieniowego,
  • kształtowanie umiejętności pracy zespołowej.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Dietetyka wczoraj i dziś

Dietetyka jest młodą nauką, ale człowiek żywi się od początków istnienia. Jak wygląda historia dietetyki i  co nas czeka w przyszłości? Ten dzień zaskoczy Cię od samego początku – historia dietetyki momentami jest bardzo mroczna. Jakie kryminalne zagadki ukrywa? Czy czeka nas świetlana przyszłość? Tego dnia wyruszymy też w poszukiwania kamienia filozoficznego dietetyki, czeka nas przygoda rodem z Harrego Pottera!

Dzień drugi

Magiczne liczby i proporcje w dietetyce oraz epidemia XXI wieku

Zostawiamy historię i przyszłość w tyle, ale pozostaniemy w magicznym świecie dietetyki. Drugiego dnia poznamy wszystkie tajniki pomiarów antropometrycznych i ich interpretację. Następnie dowiemy się, jak powinna wyglądać dieta szyta na miarę i poszukamy dietetycznych „gotowców”. Weźmiemy też pod lupę globalny problem, problem otyłości. Temat niezwykle ważny…

Dzień trzeci

I Ty możesz stać się dietetykiem

Tego dnia poznasz pracę dietetyka. Zaczniemy od opracowania i przeprowadzenia wywiadu dietetycznego. Następnie przejdziemy przez wszystkie elementy planowania diety i poznamy profesjonalne narzędzie pracy dietetyków. Każdy z tych zajęć wyjdzie z dopasowanym do swoich potrzeb wyliczonym jadłospisem. 

Dzień czwarty

Fascynujący świat dietetyki klinicznej

Mając solidne podstawy wiedzy o żywieniu człowieka, zajmiemy się bardziej skomplikowanymi przypadkami. Weźmiemy na warsztat choroby nerek. Na wstępie przypomnimy sobie ich anatomię i fizjologię, a później zajmiemy się aspektami żywienia. Dieta tutaj jest kluczowa, a naszym największym zmartwieniem okaże się białko. Całe szczęście będziemy już znać pomocne nam narzędzia, aby to białko ujarzmić. 

Dzień piąty

Czy da się żyć bez jedzenia?

Ten dzień będzie obfitował w historie superbohaterów, którzy żyją bez jedzenia! Dzięki niezwykłym postępom medycyny możemy utrzymać przy życiu osoby bez żołądka, części jelit a nawet bez sprawnego całego przewodu pokarmowego. Zgłębimy wspólnie tajniki żywienia klinicznego od doustnych suplementów pokarmowych przez przezskórną gastrostomię endoskopową aż po żywienie pozajelitowe. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie to nie takie trudne, a dzięki temu, że wiele rzeczy będziesz mógł zasmakować lub dotknąć, wszystko będzie Ci łatwiej zrozumieć i zapamiętać. 

Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra.

Linus Pauling