Drony
Prowadzący
Czas Trwania Warsztatów
20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Drony
UAV – popularne drony z bardziej rozrywkowej strony
Wiele osób kojarzy firmę DJI i ich naszpikowane czujnikami oraz innymi wspomagaczami quadrocoptery. Pilotowanie ich może sprawiać przyjemność, ale nie zostały do tego stworzone. A może by tak zrobić coś wyjątkowego? Samemu!
Na warsztatach dowiesz się z jakich podzespołów zbudowany jest każdy quadrocopter, jak dobrać dobry zestaw elementów, jak je zmontować, skonfigurować i finalnie wznieść w powietrze. Wejdziemy głębiej w poszczególne elementy i ich parametry oraz funkcje, które pełnią. Poznasz sposoby komunikacji z dronem i nauczysz się ich używać.
Wszystko to z wykorzystaniem dronów na swój sposób wyjątkowych – racer, które bazują na lataniu FPV. Oprócz zbudowania i konfiguracji takiej maszyny, nauczysz się także ją pilotować. Dzięki symulatorom i małym, bezpiecznym minidronom, spróbujesz swoich sił także w pilotażu FPV, co wcale nie jest takie proste, biorąc pod uwagę brak stabilizacji lotu. Dodatkowo poznasz zasady jakie musi spełnić każdy UAV w dobie nowych przepisów UE.
Do kogo kierowany jest ten warsztat?
Warsztat jest skierowany do wszystkich, którzy interesują się elektroniką i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Do udziału zachęcamy również osoby lubiące majsterkować.
By wziąć udział w warsztacie konieczne są tylko chęci. Reszty się nauczysz. Jednak na tym warsztacie nie powinieneś/aś bać się prac manualnych.
Niezbędny sprzęt i oprogramowanie
Do udziału w warsztacie niezbędny będzie własny laptop z systemem Windows z zainstalowanym symulatorem oraz programami.
Linki do pobrania potrzebnych aplikacji:
Betaflight Configurator 10.7.0
https://github.com/betaflight/betaflight-configurator/releases
BLHeliSuite32
https://www.mediafire.com/file/24hdsyeiaysdl3z/BLHeliSuite32_32805.zip/file
Link do symulatora:
https://www.realdronesimulator.com/downloads
Jeśli możesz, zabierz ze sobą pada do PC. Ułatwi Ci to naukę latania!
Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?
Uczestnicy warsztatu:
- poznają budowę i zasadę działania dronów,
- nauczą się myśleć praktycznie, przewidywać sytuacje mogące wystąpić podczas pracy urządzeń mechanicznych i elektronicznych,
- poznają podstawy elektroniki,
- poznają oprogramowanie do konfiguracji dronów,
- nauczą się sterować UAV,
- zapoznają się z wymaganiami prawnymi, które muszą spełniać drony,
- nauczą się jak lutować.
Program warsztatu
Dzień pierwszy
UAV – co to takiego?
Na początek wprowadzenie w świat dronów. Uczestnicy nauczą się m. in. jak zbudowane są drony, jak dobrać odpowiednie elementy, żeby ze sobą dobrze współpracowały i w jaki sposób można nimi sterować. Dowiedzą się także, na co należy zwracać uwagę podczas ich montażu i użytkowania, by nikomu nie stała się krzywda. Tego dnia uczestnicy nauczą się także poprawnie lutować (co jest kluczowym aspektem budowy każdego drona) i zaczną montować swoje drony.
Dzień drugi
Składania ciąg dalszy
Uczestnicy dokończą budowę dronów. Wyjaśniony zostanie sposób podłączenia kolejnych komponentów do kontrolera lotu, czyli „mózgu” UAV. Dodatkowo dowiedzą się, czym jest, do czego służy system FPV i co sprawia, że latanie FPV jest tak wyjątkowe.
Dzień trzeci
Montaż to nie wszystko – konfiguracja połączonych podzespołów
Ten dzień będzie stał pod znakiem konfigurowania drona. Uczestnicy dowiedzą się, co ustawiać m.in. w kontrolerze lotu i regulatorach silników, by UAV nie tylko oderwał się od ziemi, ale też prawidłowo wykonywał wszystkie polecenia pilota. Poznają także zasadę działania tych elementów, co pozwoli im w przyszłości, jeśli zdecydują się na budowę własnych dronów, ulepszyć ich charakterystykę lotu. Dodatkowym zadaniem będzie spersonalizowanie drona – zamontowanie i skonfigurowanie LED oraz skomponowanie muzyki startowej granej na silnikach. Wspólnie wybierzemy zespół najlepszych dronowych muzyków.
Dzień czwarty
Nauka pilotowania
Tego dnia rozpocznie się pilotowanie. Uczestnicy dowiedzą się, na jakiej zasadzie odbywa się sterowanie tradycyjne, a w jaki sposób robi się to latając FPV, jak można ułatwić sobie tę czynność oraz jakie parametry zmienia się w kontrolerze lotu, by reakcje drona na ruchy drążków sterowniczych jak najbardziej odpowiadały konkretnemu pilotowi. Tego dnia przydadzą się pady, więc jeśli masz taki z możliwością podłączenia go do laptopa, koniecznie weź go ze sobą na Obóz!
Dzień piąty
Dzień wysokich lotów
Każdy z uczestników będzie miał możliwość lotu zbudowanym UAV pod kontrolą prowadzącego, który w każdej chwili będzie mógł przejąć kontrolę nad dronem. Uczestnicy będą mieli za zadanie zaprojektować i zbudować tor, na którym następnie przeprowadzone zostaną zawody z pomocą minidronów.
Z aerodynamicznego punktu widzenia trzmiel nie powinien być zdolny do latania, jednak trzmiel o tym nie wie, więc lata pomimo wszystko.