Logo Obozu Naukowego

Kosmiczne obserwacje

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Kosmiczne obserwacje

Obserwacje astronomiczne na przestrzeni wieków

Jeśli fascynuje cię nocne niebo lub malownicze zdjęcia kosmosu, to jest warsztat dla Ciebie. Pokażemy Ci jak zgłębić tajemnice Wszechświata, korzystając z profesjonalnego sprzętu oraz takiego wykonanego własnymi rękami.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat jest dedykowany osobom zainteresowanym fizyką i astronomią. Umiejętności zdobyte w czasie warsztatu będą użyteczne na studiach z fizyki, astronomii, fizyki technicznej, optyki, informatyki oraz dla każdego kierunku ścisłego czy technicznego.

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Do udziału w warsztacie wymagany jest własny laptop.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy:

  • poszerzą wiedzę z fizyki i astronomii,
  • poznają podstawowe narzędzia pracy astrofizyka,
  • rozwiną umiejętności logicznego myślenia i projektowania,
  • zaznajomią się z nocnym niebem,
  • będą mieli unikalną możliwość obserwacji zjawisk niewidocznych gołym okiem.

Program warsztatu

UWAGA! Warsztat częściowo nocny.

Ponieważ w dużym stopniu zależymy od warunków astronomicznych, będziemy na bieżąco decydować, które obserwacje można przeprowadzić. Część przyrządów do obserwacji wykonamy samodzielnie. 

Dzień pierwszy

Słońce i Księżyc

Nasza dzienna gwiazda to bardzo ciekawy obiekt do obserwacji. Jego aktywność widoczna w postaci plam słonecznych wpływa na nasz klimat. Od zarania dziejów obserwowano jego ruch i wykorzystywano do mierzenia czasu od zegarów słonecznych do kalendarzy. Nauczymy się wykorzystywać naszą gwiazdę dzienną do orientacji w terenie oraz w czasie, poprzez zbudowanie zegara słonecznego. Utrwalimy również ruch Słońca na horyzoncie za pomocą solarygrafii. Odpowiemy na pytanie co robi Terminator na Księżycu. Będziemy obserwować kratery, rysować mapy oraz mierzyć odległości do naszego naturalnego Satelity. Nauczymy się, jak patrząc na Księżyc dowiedzieć się, jaka jest data. Zbadamy też światło przy pomocy polaryzatorów i spektroskopów.

Dzień drugi

Planety

Planety były niegdyś bogami wielkich cywilizacji, a w przyszłości mogą być naszym nowym domem. Kto nie chciałby zobaczyć pierścieni wokół Saturna, pasów na największej planecie naszego Układu Słonecznego – Jowiszu, czy znaleźć jego ogromnych księżyców (Ganimedes jest większy nawet niż Merkury)? Każda z planet naszego systemu jest innym światem, godnym odkrycia i poznania. Zaobserwujemy ruch planet na sklepieniu niebieskim i nauczymy się rozróżniać planety od gwiazd. 

Dzień trzeci

Meteory i Bolidy

Deszcze meteorów, oprócz tego, że są pięknym zjawiskiem dostarczają wiele cennych informacji. Poszukamy również meteorytów, które przetrwały kolizje z ziemską atmosferę. Będziemy obserwować aktywne roje meteorów i nauczymy się prowadzić naukowe obserwacje.

Dzień czwarty

Gwiazdy, mgławice i galaktyki

Obserwacje ogromnych chmur gazu i pyłu w których rodzą się i umierają gwiazdy. Całe galaktyki oddalone o miliardy lat świetlnych. Czy wszystkie te obiekty są takie kolorowe, jak na zdjęciach? Odkryjemy tajemnice astrofotografii, które choć dla wszystkich widoczne, nie są wszystkim znane. Nauczymy się orientować się w nocnym niebie, rozpoznawać gwiazdozbiory i nie tylko. Wykonamy własną mapę nieba. 

Dzień piąty

Obserwacje spoza Ziemi

Jakie są wady i zalety obserwacji kosmosu z powierzchni naszej planety? Jak wygląda niebo na Marsie, Merkurym czy Tytanie, księżycu Jowisza? Zastanowimy się jak w przyszłości będą wyglądać obserwacje Wszechświata.

Informatyka ma tyle samo wspólnego z komputerami, co astronomia ma z teleskopami.

Edsger Dijkstra