Logo Obozu Naukowego

Medycyna i behawiorystka zwierząt

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Medycyna i behawiorystka zwierząt

Warsztaty z zakresu medycyny weterynaryjnej i behawiorystki zwierzęcej

Na zajęciach uczestnikom zostanie przekazana wiedza zarówno teoretyczna ,z podstawowych zagadnień weterynaryjnych,  jak i praktyczna, z kilku jej aspektów. Zostaną omówione kluczowe kwestie zawodu lekarza weterynarii – jak wygląda, możliwości oraz zobowiązania. Warsztat pozwoli zrozumieć, jak olbrzymią i szeroką dziedziną jest medycyna weterynaryjna oraz pokaże, że każdy może znaleźć w niej swoją własną ścieżkę. 

Dodatkowo uczestnik będzie mógł  zobaczyć na własne oczy jakie różnice istnieją pomiędzy gatunkami i co to za sobą  niesie  - wspólnie spróbujemy się zastanowić, które z tych przekształceń jest na korzyść konkretnych zwierząt i dlaczego.  Spróbujemy również zrozumieć działanie organizmów i dowiedzieć się dlaczego jest to takie niesamowite. Jednak, aby nie zaprzestawać tylko na tym co dla nas jest naturalne i zrozumiałe, spojrzymy na zwierzęta z ich własnej perspektywy – według ich potrzeb, skupiając się na ich mowie ciała i całym behawioryzmie. 

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat przeznaczony dla uczniów zainteresowanych światem zwierząt i medycyny. Poprzez uczestnictwo w zajęciach będą mogli przekonać się na własnej skórze, czy dana ścieżka jest dla nich interesująca w kontekście przyszłego zawodu. Nuda nie wchodzi w grę, będzie wiele rzeczy do poznania i robienia!

Zapraszamy osoby zainteresowane studiami: medycyna weterynaryjna, pielęgniarstwo weterynaryjne, animal science, behawiorystyka zwierzęta,  psi psycholog, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia, hodowla zwierząt, biotechnologia w hodowli zwierząt, bioinżynieria rozrodu zwierząt, organizacja i zarządzanie wielkotowarową produkcja zwierząt, fizjoterapia zwierząt towarzyszących, żywienie i dietetyka zwierząt, produkcja pasz i doradztwo żywieniowe.

Z uwagi na pracę z tkankami zwierzęcymi, osoby zainteresowane warsztatami stosujące dietę wegetariańską, a także wrażliwe na widok krwi, proszone są o gruntowne przemyślenie swojego wyboru.

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Zeszyt do notatek i długopis oraz kolorowe pisaki.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział a warsztacie będziesz mógł/mogła:

  • zapoznać się z podstawową nomenklaturą medyczną stosowną m.in. w weterynarii,
  • nauczyć się dostrzegać różnice międzygatunkowe i wyciągać z nich wnioski przyczynowo skutkowe,
  • wykształcić wrażliwość do lepszego rozumienia zwierzęcej mowy ciała, współzależności w ekosystemach, a także relacji człowiek-zwierzę,
  • poprzez używanie wyspecjalizowanych sprzętów, t.j. mikroskop czy narzędzia chirurgiczne, rozwijać zdolności manualne, spostrzegawczość, precyzję i cierpliwość,
  • przekonać się czy zawody medyczne i związane z pracą ze zwierzętami są Twoją ścieżka kariery,
  • dowiedzieć się jak wygląda zawód lekarza weterynarii i jakie możliwości, a także obowiązki za sobą niesie.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Anatomia zwierząt 

Będziemy przyglądać się  budowie zwierzęcych szkieletów i układów mięśniowych, próbując znaleźć jak najwięcej różnic międzygatunkowych i dowiedzieć się z czego one wynikają. Zapoznamy się z podstawową nomenklaturą, a także  spojrzymy na szkielet człowieka, aby lepiej wyobrazić sobie i zrozumieć część informacji.

Dzień drugi

Hematologia

Krew - dlaczego jest tak wyjątkowa, co takiego w sobie zawiera i jak działa? Spróbujmy  przyjrzeć się jej nietypowym właściwościom, a także poznać działanie całego układu krwionośnego. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda krew psa, a jak kota? Czy w ogóle się różnią, a może są takie same? Na warsztatach przyjrzymy się różnym preparatom używając mikroskopów.

Dzień trzeci

Chirurgia zwierzęca

Tego dnia zapoznamy się z nazewnictwem i obsługą sprzętu chirurgicznego, a także spróbujemy wykonać kilka podstawowych szwów chirurgicznych. Wszystko wraz z informacją, gdzie są najczęściej stosowane – ich plusy i minusy. Zostanie przedstawiona wiedza potrzebna do odpowiedniego odczytu informacji zamieszczonych na opakowaniach nici  chirurgicznych, noży do skalpela i nie tylko.

Dzień czwarty

Behawiorystyka i dobrostan zwierząt

Wspólnie przyjrzymy się zachowaniu zwierząt: jakie wykonują ruchy, jakie dźwięki wydają, na których zmysłach bardziej polegają. Czy któreś z zachowań się powtarzają niezależnie od gatunku? Zastanowimy się, jak możemy tę wiedzę wykorzystać, aby poprawić dobrostan naszych czworonożnych przyjaciół. Poświęcimy również chwilę, aby pomyśleć o zwierzętach produkcyjnych i aspektach prawnych (czyli, gdzie szukać rzetelnych informacji).

Dzień piąty

Fizjologia zwierząt

Dlaczego organizm działa jak działa? Jeśli zmienilibyśmy jedną rzecz, jakie byłyby tego konsekwencje? Zajęcia będą skupiać się na wielu drobnych eksperymentach, które nauczymy się odpowiednio opisywać i wyciągać wnioski.


Wielkość i postęp moralny narodu można ocenić na podstawie sposobu, w jaki traktuje on zwierzęta.

Mahatma Gandhi