Logo Obozu Naukowego

Medycyna internistyczna

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Medycyna internistyczna

Być jak Doktor House

Warsztat „Medycyna internistyczna” skupia się na prawdziwej pracy lekarza praktyka – nie cięciu, a badaniu. Macie okazję poczuć się jak prawdziwy Doktor House, który drąży, rozważa, bada różne układy i związane z nimi patologie. Poznacie fizjologię i anatomię układu oddechowego, krążenia, wydalniczego, rozrodczego i pokarmowego – podstawy niezbędne do tego by następnie zdobyć wiedzę z zakresu patologii i diagnozowania chorób. Będziecie mogli też spróbować swoich sił w badaniu obrazowym z użyciem aparatu USG. Jest to idealny wstęp by sprawdzić czy medycyna i nauki medyczne mogą stać się Waszą pasją.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat kierowany jest do licealistów, najlepiej o profilu biol-chem, choć nie jest to wymagane, zainteresowanych tematyką medycyny i nauk medycznych. Warsztat prowadzony przez studentów kierunku lekarskiego kładzie nacisk na część internistyczną medycyny. Dostaniecie dawkę wiedzy, która jest przedsmakiem tego, co czeka Was na studiach i w przyszłej pracy. Chcesz się przekonać, czy medycyna jest dla Ciebie? To idealny warsztat!

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Uczestnicy warsztatu:

  • poznają podstawy budowy i funkcjonowania najważniejszych układów i narządów,
  • będą mieć okazję poznać budowę narządów np. serca na zwierzęcych narządach,
  • poznają funkcjonowanie układu rozrodczego, wydalniczego, oddechowego, krążenia i pokarmowego,
  • nauczą się podstaw działania i używania podstawowego narzędzia do obrazowania – USG!
  • dowiedzą się od studentów medycyny, jak wyglądają studia medyczne, jak wygląda i ile trwa dalsza ścieżka kariery, kiedy rozpoczyna się specjalizację.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Co w brzuchu burczy?

Wprowadzenie do układu pokarmowego– anatomia i fizjologia. Dowiemy się, jak działa nasz przewód pokarmowy i jak współdziała on z innymi układami. Poznamy teoretyczne podstawy tworzenia żółci, działanie największej fabryki naszego organizmu, czyli wątroby oraz innych struktur. Omówimy mechanizmy zaburzeń działania tych układów. Wspomnimy o najczęstszych chorobach. Wykonamy badanie przedmiotowe brzucha – oglądanie, osłuchiwanie, opukiwanie, obmacywanie.

Dzień drugi

Od pierwszego krzyku 

Podczas tego warsztatu poznamy anatomię i fizjologię układu oddechowego. Dowiemy się jaką rolę pełnią płuca i odpowiemy sobie na pytania, czy można żyć z jednym płucem i czy istnieją maszyny, które mogą zastąpić ten narząd? Dowiemy się jakie mechanizmy zachodzą w nas, gdy oddychamy w wysokich górach lub głęboko pod wodą. Poznamy najczęstsze schorzenia dotyczące układu oddechowego.

Dzień trzeci

Czemu serce wyjęte z człowieka nadal się kurczy?

Wprowadzenie do układu krwionośnego. Marzyłeś kiedyś o używaniu stetoskopu lub o stwierdzeniu schorzenia jednym dotknięciem? Po naszej części praktycznej będzie to możliwe - wykonamy podstawowe badania przedmiotowe z zakresu układu krążenia. Nauczycie się prawidłowo wykonywać pomiar tętna i ciśnienia tętniczego. Poznacie budowę serca na przykładzie świńskich serc oraz mechanizm skurczu i fizjologię serca.

Dzień czwarty

Medycyna bez tabu – czyli podstawy urologii i ginekologii

Wprowadzenie do układu wydalniczego oraz płciowego. Dowiemy się, jak powstaje mocz oraz jak ważną rolę stanowi regulacja układu wydalniczego. Omówimy anatomię i funkcjonowanie damskiego oraz męskiego układu płciowego. Porozmawiamy o najczęstszych zaburzeniach układu moczowego oraz rozrodczego. Zapoznamy się z najczęstszymi chorobami dotykającymi tych narządów. Obalimy mity dotyczące zdrowia reprodukcyjnego oraz dowiemy się, jak ważne są regularne badania.

Dzień piąty

Co Ci siedzi w brzuchu? Wstęp do USG

Głowica USG staje się nowym stetoskopem lekarza. Będziecie mieli szansę się o tym przekonać! Poznacie podstawy działania aparatu USG oraz nauczycie się rozpoznawać podstawowe struktury i patologie, a Waszej nauce poza zdjęciami i filmami będzie towarzyszyć prawdziwy aparat USG!

Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym.

Arthur Schopenhauer