Logo Obozu Naukowego

Medycyna stylu życia

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Medycyna stylu życia

Wszystko co trzeba wiedzieć, by dożyć w zdrowiu 100 lat

Jak przedłużyć życie? Jest to jedno z pytań, jakie zadaje sobie ludzkość od wieków. Na tym warsztacie poznasz tajniki długowieczności, a także innych aspektów związanych z medycyną stylu życia. Jest to wręcz doskonała okazja do tego, aby wejść na ścieżkę długiego życia w zdrowiu – my Ci damy do tego narzędzia.

Zdrowy styl życia kojarzy Ci się z czymś nudnym i trudnym do osiągnięcia? Pokażemy Ci, że wcale tak  nie jest – dowodem na to będą zagadnienia z zakresu dietetyki, fizjologii wysiłku fizycznego, czy działania układu nerwowego. Przekonasz się, że droga do zdrowia jest nie tylko przyjemna, ale i ciekawa. Podczas warsztatu będziesz mógł też sprawdzić, czy kariera medyka jest dla Ciebie. 

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Jeżeli jesteś licealistą zainteresowanym naukami biologicznymi, być może nawet rozważasz karierę zawodową jako lekarz, fizjoterapeuta czy dietetyk – ten warsztat jest dla Ciebie! Ten warsztat to doskonały wstęp do świata medycyny. Jedynym wymogiem jest otwartość na wiedzę i zainteresowanie nauką o człowieku. O całą resztę zadbamy na obozie! 

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Warsztaty mają na celu uświadomienie na jak dużo szkodliwych czynników jesteśmy narażeni w XXI wieku oraz jak możemy zmniejszać ich efekt. Uczestnicy zostaną wyposażeni w ogrom life-hacków mających na celu poprawę jakości ich życia, poprzez zgłębienie wiedzy na temat: 

  • mądrego podejmowania wysiłku fizycznego, 
  • przebiegu oraz ważności snu, 
  • wszechobecności chorób cywilizacyjnych,
  • roli diety w życiu człowieka,
  • fizjologii żywienia oraz wysiłku fizycznego,
  • kreatywnych sposobów nauki oraz zapamiętywania informacji.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Dietetyka

Tego dnia wyliczysz swoje zapotrzebowanie energetyczne i dowiesz się, jak zbudowany jest układ pokarmowy, dzięki któremu trawienie tego co zjadamy staje się możliwe. Poznasz podstawowe pojęcia związane z nauką o żywieniu człowieka, takie jak: podstawowa i całkowita przemiana materii, czy ekwiwalent metaboliczny. Poznasz eliksiry świata dietetyki – na przedłużenie i skrócenie życia i sam wybierzesz, który chcesz codziennie stosować.

Dzień drugi

Sensoryczna Enigma Nocy – w skrócie SEN

W tym dniu przeanalizujemy 33% naszego życia – nie ma tu pomyłki! Mowa oczywiście o śnie, który (o ironio…) – spędza naukowcom sen z powiek. Dowiesz się, na jak wiele aspektów wpływa sen, czym on w ogóle jest i dlaczego powinniśmy spać. Szukasz dobrych argumentów na to, żeby jeszcze pospać – chociaż 5 minut? Tego dnia je dostaniesz. Dodatkowo zajmiemy się układem nerwowym, którego przy okazji snu nie sposób ominąć. 

Dzień trzeci

Starzenie się

Jakie procesy stoją za tym, że się starzejemy? Tego dnia zastanowimy się, jak daleko da się przesunąć granicę życia ludzi. Przyjrzymy się dokładnie temu, jak poszczególne tkanki i narządy zmieniają się w trakcie życia. Jak mawia stare polskie przysłowie – starość nie radość – ile jest w nim prawdy? Sprawdzimy zgłębiając tematy związane z psychologią, w tym psychologią społeczną. 

Dzień czwarty

Fizjologia wysiłku fizycznego

Podczas aktywności fizycznej w naszym organizmie zachodzi wiele rozmaitych procesów i właśnie od ich poznania rozpoczniemy dzień czwarty. Dowiesz się też, jak zbudowane są mięśnie i jak poprzez aktywność fizyczną możemy doprowadzić do ich wzrostu oraz czym jest sarkopenia. Zagłębimy się w aspekty metaboliczne związane z wysiłkiem fizycznym oraz poznamy metody synergizmu naszego układu ruchu. 

Dzień piąty

Choroby cywilizacyjne

XXI wiek przyniósł nam wiele innowacyjnych rozwiązań i niezwykły postęp technologiczny. Niestety każdy medal ma dwie strony i w tym przypadku nie jest inaczej. XXI wiek to też ogromny przyrost występowania chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, depresja czy nadciśnienie tętnicze. Ma to swoje konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale także społeczne i ekonomiczne! Tego dnia dowiemy się, jaka jest przyczyna powstawania chorób cywilizacyjnych oraz jak można im zapobiegać. Sprawdzimy też, czy może są na świecie już jakieś rozwiązania, które mają potencjał na zrewolucjonizowanie świata w tym zakresie.

Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury.

Hipokrates