Logo Obozu Naukowego

Olimpiada Biologiczna

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Olimpiada Biologiczna

Przygotowanie do Olimpiady Biologicznej - części praktycznej, teoretycznej oraz pisania pracy badawczej

Olimpiada Biologiczna to niezwykłe doświadczenie, na które składa się wiele różnych elementów. Czasami nie wiadomo nawet, jak rozpocząć przygotowania do tego wyzwania i czego się uczyć. O ile możliwość nauki teoretycznej ma każdy, okazje do zdobycia umiejętności praktycznych, takich jak sekcja krewetek, barwienie komórek roślinnych czy sprawne posługiwanie się pipetą automatyczną, są bardziej ograniczone. Na tym warsztacie chcemy Wam dokładnie to zaproponować - zdobycie najważniejszych umiejętności, które będziecie mogli wykorzystać podczas swojej przygody z Olimpiadą Biologiczną.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Co wydaje się całkiem zrozumiałe, warsztat kierowany jest przede wszystkim do przyszłych uczestników Olimpiady Biologicznej. Natomiast każdy, kto jest zainteresowany biologią i chciałby zdobyć praktyczne kompetencje w tej dziedzinie, jest mile widziany.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Na tych warsztatach:

  • dowiesz się, jak wygląda trzeci etap Olimpiady Biologicznej i jak się do niego przygotować,
  • opanujesz wiedzę potrzebną do przygotowania pracy badawczej,
  • zdobędziesz praktyczne umiejętności biologiczne, na które nie starcza czasu na lekcjach w szkole,
  • będziesz miał możliwość pracy z narzędziami oraz materiałami, które nie są powszechnie dostępne,
  • poznasz doświadczenia oraz rady od uczestników poprzednich edycji olimpiady biologicznej.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Zadanka, zadanka, zadanka 

Najtrudniejsze w trzecim etapie jest awansowanie do niego. Dlatego też jeden z dni poświęcimy na przeanalizowanie najciekawszych zadań teoretycznych z poprzednich lat. Każde zadnie będzie powiązane z krótkim omówieniem teoretycznym zagadnienia dotyczącego zadania. Omówimy techniki rozwiązywania testów olimpijskich oraz najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę podczas robienia zadań. 

Dzień drugi

Pracownia biochemii i biologii molekularnej

Sprawne poruszanie się po laboratorium jest absolutną podstawą, aby móc w pełni wykorzystać bardzo ograniczony czas przeznaczony na tę część Olimpiady. W tym dniu skupimy się na obsłudze sprzętu laboratoryjnego oraz nauce rozwiązywania zadań biochemicznych.

Dzień trzeci

Praca badawcza, statystyka, filogenetyka

Prawdopodobnie największą barierą, która stoi przed każdym potencjalnym uczestnikiem Olimpiady, jest znalezienie pomysłu na pracę badawczą, przeprowadzenie badań i przygotowanie plakatu. Tutaj skupimy się więc dokładnie na tym - jak wymyślić ciekawy temat, zastosować poprawną metodologię. Oprócz tego zajmiemy się omówieniem niezbędnych podstaw statystyki, która w biologii, jak i we wszystkich innych naukach, ma ogromne znaczenie.

Dzień czwarty

Pracowania botaniczna

Przybliżymy sobie świat roślin, którego znajomość jest wymagana na trzecim etapie olimpiady. Nauczymy się wykonywać barwienia oraz preparaty mikroskopowe z materiału roślinnego. Wykonamy obserwacje mikroskopowe tych preparatów wraz z prawidłowym ich opisaniem. Poznamy tajniki tworzenia wzorów kwiatowych. 

Dzień piąty

Pracowania zoologiczna 

Najważniejszą częścią będzie obeznanie się z pracą ze zwierzętami z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi. Podczas tego dnia nauczymy się klasyfikowania gatunków zwierząt do odpowiednich taksonów.  Zapoznamy się z anatomią zwierząt zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Wykonamy zadania, które były na pracowniach zoologicznych w poprzednich edycjach olimpiady biologicznej. 

Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.

Janusz Korczak