Logo Obozu Naukowego

Praktyczny Game Dev

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Praktyczny Game Dev

Ekscytująca nauka programowania przez tworzenie gry komputerowej

Warsztat jest naturalną kontynuacją zajęć prowadzonych na poprzednim turnusie. Mając podstawy programowania, lub obycie w Unity, poznasz i nauczysz się wykorzystywać techniki używane przy produkcji gier AAA. Poznasz sposoby planowania i zarządzania projektem. Poruszony zostanie również temat projektowania i tworzenia otwartych światów, questów, NPC.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat jest skierowany do osób, które znają podstawy programowania i  środowisko Unity (lub inny silnik na przykład Unreal Engine) lub uczestniczyły w zajęciach z Game Devu w poprzednich latach. Przydatna będzie również znajomość komputerów, a także gier.

Osobom nieznających lub mających małą styczność z silnikiem Unity, zalecamy przed Obozem zapoznać się z kursami ze strony: https://learn.unity.com  

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Do uczestnictwa w warsztatach niezbędny jest własny laptop o minimalnych parametrach:

 • Procesor – Dual Core 2.0 GHz, obsługa SSE2
 • Karta graficzna – 512 MB, obsługa OpenGL 2.1 oraz rozdzielczości 1280x768
 • Pamięć – 2 GB
 • System operacyjny – Windows Vista/7/8/10

z zainstalowanymi darmowymi programami min. Unity i Blender (uczestnicy warsztatu otrzymają przed Obozem link do pobrania wszystkich potrzebnych narzędzi). 

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Uczestnicy warsztatu:

 • poznają język C#,
 • poznają grafikę 2D oraz 3D,
 • poznają profesjonalne narzędzia wykorzystywane przy produkcji gier,
 • zyskają umiejętności projektowania gier i planowania pracy,
 • pozyskają umiejętności miękkie takie jak praca w zespole, zarządzanie zespołem, marketing szeptany,
 • zapoznają się z technologiami używanymi w branży GameDev,
 • będą mieli dobrą okazją wejścia w branżę  Game Dev, rozpoczęcia pracy nad własną grą i poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Swobodna atmosfera ułatwi proces twórczy :)

Program warsztatu

Uwaga! Przedstawiony poniżej program jest poglądowy, może on się zmieniać i dostosowywać zgodnie z tempem pracy uczestników oraz interesujących ich zagadnieniami.

Dzień pierwszy

Zaczynamy!

Zaczniemy od prostego przypomnienia Unity. Zapoznamy się z przykładowym projektem oraz zaplanujemy kolejne kroki w tworzeniu gry.

Dzień drugi

Modelowanie i skanowanie

Skupimy się na modelowaniu postaci oraz bardziej skomplikowanych modeli. Poznamy sposoby skanowania istniejących obiektów w celu wykorzystania ich w grze oraz sposoby teksturowania, tworzenia dodatkowych tekstur symulujących metaliczność i głębie.

Dzień trzeci

Animacja

Tego dnia poznamy sposoby dodawania tzw. szkieletu do modelu oraz jego animacji. Uczestnicy zapoznają się z technologią motion capture, która ułatwia animowanie postaci oraz dowiedzą się, jakie są różnice między klasyczną animacją, animacją z wykorzystaniem fizyki czy animacją wykorzystującą AI.

Dzień czwarty

Questy, ciekawe miejsca, znajdźki

Poznamy sposoby tworzenia questów, osiągnięć oraz ich implementacji w świecie gry. Dowiemy się jak wypełnić świat gry w sposób ciekawy, bez zbędnych zapychaczy. Zastanowimy się, czemu pióra w Assasinsc Creed czy zbieranie marchewek dla NPC jest tak złym pomysłem.

Dzień piąty

Wydawanie gry, reklama i technologie

Poznamy technologie inne niż Unity czy Blender wykorzystywane w branży gier. Dowiemy się, jakie osoby są nam potrzebne do realizacji własnego projektu i jak zarządzać swoją pracą. Nauczymy się również sposobu dobrego reklamowania własnej gry.


Sprawdzanie postępów programisty za pomocą liczby linii kodu, które napisał, jest jak sprawdzanie postępów w budowaniu samolotu poprzez przyrost jego wagi.

Bill Gates