Logo Obozu Naukowego

Chemia ogólna

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Chemia ogólna

Laboratorium chemiczne dla młodzieży

Chemia jest fascynująca!!! Masz takie samo zdanie na jej temat? Jeżeli tak, to jest to warsztat idealny dla Ciebie.

Chemia ogólna to warsztat, podczas którego będziesz mógł sam wykonać eksperymenty, które na lekcjach chemii są tylko opisywane w podręcznikach. Dodatkowo rozszerzysz tę wiedzę! Przekażemy ją w sposób przystępny, dzięki czemu dotąd niezrozumiałe stanie się oczywiste.

Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z głównymi aspektami chemii i jej dziedzin takich jak: nieorganiczna, organiczna oraz analityczna. Podczas warsztatu dowiesz się, jak termicznie rozłożyć manganian potasu oraz jak różne parametry wpływają na szybkość reakcji chemicznej. Dodatkowo wyhodujesz własny chemiczny ogród solny i dowiesz się, jak powstaje rdza.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat przygotowany jest dla osób zainteresowanych takimi kierunkami studiów, jak: chemia, biotechnologia, technologia chemiczna, biologia, farmacja, medycyna, weterynaria, dietetyka, inżynieria chemiczna i procesowa oraz inżynieria materiałowa.

Zapraszamy także osoby, które chciałyby uzupełnić wiedzę chemiczną z zajęć szkolnych o część eksperymentalną.

Uczestnicy, którzy chcą wziąć udział w warsztacie powinni posiadać podstawową wiedzę z zakresu chemii ogólnej, tj.: znajomość układu okresowego (właściwości pierwiastków głównych grup układu okresowego) oraz podstawowych typów reakcji chemicznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie Chemia ogólna – laboratorium chemiczne dla młodzieży, będziesz miał znakomitą okazję, aby:

  • poszerzyć wiedzę z zakresu chemii,
  • wykonać doświadczenia, które pomogą Ci zrozumieć wiele zjawisk otaczającego nas świata,
  • utrwalić wiedzę teoretyczną oraz dzięki rozszerzeniu wiedzy praktycznej przygotować się do różnych konkursów chemicznych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Chemia nieorganiczna

Tak jak podczas budowy domu najważniejsze są fundamenty, tak i podczas naszego kursu chemii ogólnej ważne są podstawy. Omówimy sobie typy reakcji, rozszerzymy układ okresowy o kilka dodatkowych informacji i poznamy parametry opisujące materię. Na zajęciach otrzymasz czysty wodór, tlen, chlor i wykonasz reakcje pozwalające na ich odróżnienie oraz zapoznasz się z wieloma charakterystycznymi kationami.

Dzień drugi

Chemia zapachu

Na zajęciach uczniowie samodzielnie wytworzą hit kosmetyczny – hydrolat, czyli wodę zapachową bez konserwantów. Poznają także zagadnienia związane z zapachem. Nie obędzie się bez uzyskiwania terpenów z roślin, a także łączenia ich. Zajmiemy się również destylacją, którą każdy chemik musi opanować. Dodatkowo uczestnicy wykonają samodzielnie mydła z dodatkiem wód kwiatowych oraz poznają sekrety komercyjnych kosmetyków. Ten warsztat to nie tylko mieszanie w kolbie. To poznawanie wpływu licznych związków na cały organizm. Uczestnicy poznają zagadnienia takie jak parabeny, mikroplastik, emulsje, detergenty, zole, żele i wiele innych. Pojawi się także osmoza i rozdzielanie substancji: omówione zostanie pojęcie osmozy i chromatografii, wykonane zostaną eksperymenty obrazujące zjawisko wędrowania rozpuszczalnika, różnice pomiędzy rozpuszczalnikami oraz rozdzielanie substancji. Uczestnicy przekonają się, że substancje które stosujemy na co dzień do higieny oraz zachowania czystości np. w kuchni mogą mieć katastrofalne skutki jeśli… na to pytanie odpowiemy na zajęciach.

Dzień trzeci

Chemia organiczna 

Z grupy atomów budujących cały nasz świat już wieki temu chemicy wydzielili trzy konkretne pierwiastki, których chemię połączeń zaczęli opisywać. Tak! Pierwiastki te to węgiel, tlen i wodór, a ich połączenia tworzą ogromną część chemii, zwaną chemią organiczną. W dniu tym dowiesz się jakie różnice występują pomiędzy poszczególnymi grupami związków organicznych, przeprowadzisz ich reakcje charakterystyczne, a także porównasz je pod względem zachowania w kontakcie z różnymi reagentami. W toku pracy laboratoryjnej przeprowadzisz także reakcję otrzymywania lustra srebrowego.

Dzień czwarty

Elektrochemia

W przedostatniej części warsztatów przyjrzymy się typowym i nietypowym źródłom energii elektrycznej. Będziesz mógł skonstruować wegetariańską baterię, elektrochemicznie zmieniać barwę roztworów, a także dowiesz się, jak w prosty sposób wyczyścić wiekowy srebrny łańcuszek, by znów mógł wyglądać jak nowy. Ponadto, poznasz historię baterii oraz zbudujesz stos Volty, który zapoczątkował prace nad ogniwami galwanicznymi.

Dzień piąty

Chemia analityczna – rzucam hasło „Sprawdzam!”

Ostatniego dnia poznasz wiele zagadnień z dziedziny chemii analitycznej, a także wykonasz miareczkowanie alkacymetryczne. Poczujesz się jak w prawdziwym laboratorium analitycznym. Dowiesz się między innymi, jak określić twardość wody oraz wyznaczysz dokładne stężenie octu winnego. Wykonasz też kilka charakterystycznych reakcji jakościowych w celu wykrycia i scharakteryzowania poszukiwanej substancji.

Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.

Stefan Żeromski